fbpx

Blog

Yazılımda Kariyerin Etkileşimler İlkesi: Silolar

Yazılımda Kariyerin Etkileşimler İlkesi: Silolar

Eğer henüz okumadıysan bir önceki makaleyede etkileşimler ilkesinin tavsiye alma başlıklı konusundan bahsetmiştim. Burayadan erişebilirsin.

Tartışılacak bir sonraki alan bir siloda çalışmaktır. Bu, sorunları bağlam içinde çözmeye ilişkin önceki tartışmayı tamamlayıcı niteliktedir. Ancak burada odak noktası ekip arkadaşlarıyla bağlantı kurmaktır. Çevik hareketin çoğu, yol boyunca daha iyi konuşmalar yapmakla ilgili olduğu için, bu öğeyi çevik olarak adlandırabilirdim. Bu günlük stand-up’ların ve çeşitli Çevik uygulamaların amacı, diyalogları devam ettirmektir. Bir geliştirici olarak yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, teknik özelliklerinizi almak, üç ay boyunca bir delikte kaybolmak ve bitmiş bir uygulama ile ortaya çıkmaktır. Bu, genellikle ne istediğini görene kadar bilemeyen müşteriden ret yemenize neden olur. Yol boyunca sizinle etkileşime girmesi gereken diğer geliştiriciler içinde kötü haberdir. Bir zaman çizelgesine ihtiyaç duyan proje yöneticileri, neyi test etmeleri gerektiğini görmesi gereken test uzmanları ve tüm bunları bir araya getirmeye çalışan mimarlar için de kötüdür. Proje geliştikçe bağlantı kurması gereken herkes için işleri zorlaştırır. Bunu Agile için bir savaşa çevirmeyeceğim, sadece başarılı geliştiricilerin nadiren tek başlarına çalıştıklarını ve çözümler oluştururken düzenli olarak etkileşim kurmanın yollarını aramanız gerektiğini söyleyeceğim.

Bu makaleyi yazılımda kariyer düşünen herkesle paylaşabilirsiniz. İleride paylaşacağım eğitimlerden ve makalelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen mail listesi formuna kayıt yapmayı unutmayın.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir