fbpx

Blog

Yazılımda Kariyerin Etkileşimler İlkesi: Dinleme

Yazılımda Kariyerin Etkileşimler İlkesi: Dinleme

Bu makaleye geçmeden önce bilmenizi isterim ki bu bir eğitim dizisidir ve bir önceki bölümde Markalaşma İlkesinden bahsettim.

Giriş

Bu yazı dizisine dahil ettiğim son ilke, diğer insanlarla iyi geçinmektir. Tahminim yumuşak becerilerin en yumuşak olanı budur. Bu bölümde söylediğim hemen hemen her şeyin zaten bildiğiniz bir şey, ancak bu kadar çok geliştiriciyle bu kadar çok zaman geçirmiş ve aynı sorunları tekrar tekrar görmüş biri olarak bundan bahsetmek zorundayım. Bu beş ilkeden muhtemelen en bilineni, ancak en az uygulananıdır. Ve bunu günlük rutininize dahil etmenize yardımcı olabilecek çok somut taktiklere bölmeye çalıştım.

Ajandamız

Bu beş konu sırasıyla birincisi, birisine yanıt vermeden önce dinleyin. İkincisi, tavsiye veya eleştiri almaya açık olun. Üç numara, bir siloda çalıştığınızın farkında olun. Dört numara, temel hijyen kuralları. Ve beş numara, çok fazla şey yapmak hakkındadır. Bu alanların her birine daha yakından bakalım.

Dinleme

Cevap vermeden önce dinlemek çok temel bir insan becerisidir. Yazılım geliştirmenin dışında da geçerlidir, ancak bir yazılım ekibi içindeki kritik konuşmaların merkezinde yer alır. Geliştiriciler olarak verilerimizle yaşar ve ölürüz. Bilgi bizim için altın gibidir ve değer duygumuzun bir kısmı bir şeyleri bilmekten gelir. Bu nedenle, biri bize bir soru sorduğunda, o hala sorarken cevabı işlemek ve temel olarak, tüm soruyu duymadan önce cevaba kafamızda başlamak doğamızda var.

Birbiri ardına konuşmaya ve genellikle zayıf iletişime yol açabilir. Bu size doğal gelmeyebilir, ancak size doğrudan bir soru sorulursa, sonuna kadar dinlemeyi deneyin ve ardından doğru duyduğunuzu onaylamak için soruyu tekrar edin. Bu yansıtıcı dinleme tarzının ne kadar yararlı olduğuna şaşıracaksınız. Sadece soruyu netleştirmekle ve size onu işlemek için biraz zaman vermekle kalmaz, aynı zamanda diğer kişiye onları dinlediğinizi doğrular. Bunu bir sağlama toplamı olarak düşünün. Güvenilir iletişim için yazılımda yapıyoruz. Peki proje hakkında bilgi alışverişinde bulunurken neden yapmayalım? Belki her ayrıntıyla ilgili yapmasanız bile, en azından sistemle ilgili kritik sorular için uygulayın. Bu eğitim dizisinden sadece bu başlığı hayatınıza geçirseniz bile, bu şey ekibiniz için çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bu makaleyi yazılımda kariyer düşünen herkesle paylaşabilirsiniz. İleride paylaşacağım eğitimlerden ve makalelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen mail listesi formuna kayıt yapmayı unutmayın.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir