fbpx

Blog

Yazılımda Kariyerin Markalaşma İlkesi: Sosyal Medya

Yazılımda Kariyerin Markalaşma İlkesi: Sosyal Medya

Eğer henüz okumadıysan bir önceki makaleyede markalaşma ilkesinin ağ oluşturma başlıklı konusundan bahsetmiştim. Burayadan erişebilirsin.

İnsanlarla yüz yüze tanışmanın yanı sıra, sosyal ağlar aracılığıyla birçok harika ağ oluşturabilirsiniz. Bu, forumlar, bloglar vb gibi daha geleneksel mekanlardan, Twitter ve Facebook gibi daha yeni girişlere kadar değişebilir. Geliştiriciler için, forumlar gibi bazı geleneksel mekanlar aslında harika bir ağ oluşturma biçimi sağlar. Konuşmalar genellikle bazı teknik konular etrafındadır ve bir soru, araştırma için harcanan bir süre ve bir yanıt içerir. Konuştuğum birçok geliştirici, topluluk önünde konuşma, kitap yazma veya bu tür şeylerle ilgilenmediklerini söylerler. Ancak birçoğu derin düşünürler ve harika problem çözücülerdir. Bu yüzden onları iki veya üç soruyu yanıtlamaya teşvik ederim.

Gizli Kazanç: Yazmak

Bazı teknik forumlarda zamanla bu bir yıldız itibarı yaratır ve bu süreçte çok şey öğrenirsiniz. Bazı geliştiriciler yazmaktan hoşlanır ve kitaplar itibarınızı artırmanın harika bir yoludur. Açık olmak gerekirse, kitap yazarak fazla para kazanmıyorsunuz. Para kazanmayacağınız bir eylemde de bulunmak istemiyorsunuz. Fakat akıllı geliştiriciler, onları bir rafa işaret edebilmek ve baskı konusundaki uzmanlığınızı göstermek için yazdıklarını bilirler. Ancak gerçek şu ki çoğumuzun kitap yazmaya vakti yok. Bu yüzden sosyal medya harika alternatifler sunuyor.

Twitter özlü sözler için harikadır, ancak daha kapsamlı bir konu için blog yazmayı düşünebilirsiniz. Blog yazmak herkes için değildir, ancak zevk alırsanız zamanla büyük bir itibar kazanabilirsiniz ve bunu yapmak o kadar da zor değil.

Kısa > Uzun

İnsanların bir blogla yaptıklarını gördüğüm en büyük hata, bilgilerini bir çırpıda boşaltan uzun ayrıntılı yazılar yazmaları. İnsanları her zaman bir konuyu ele alıp 5 veya 10 parçaya bölerek haftalık güncellemelerle kısa bir seri olarak ve bilgiyi daha kısa olarak, ama uzun sürede tüketilebilir adımlarla vermeye teşvik ediyorum. Bu, ivme yaratabilir ve blog yazılarınızı önceden hazırlamanıza olanak tanır. Tabii ki, forumlarda blog yazmak gibi daha ağır şeyler yaparsanız, bunlara bağlantı vermek ve trafik çekmek için Twitter’ı kullanabilirsiniz.

Güncel Kal

Diğer geliştiriciler, nasıl yapılır videoları yapmaktan ve bunları yayınlamaktan veya kod örnekleri yazıp başkalarının kullanması için yayınlamaktan hoşlanır. Göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir şey de; LinkedIn gibi bir hizmet aracılığıyla çevrimiçi profilinizi güncel tutmaktır. Aktif olarak çalışıyorken, özgeçmişinizi şirketlere göndermek, yeni bir iş aradığınızı ve mevcut durumunuza zarar verebileceğini gösterir. Bununla birlikte, özgeçmişinizi özellikle LinkedIn gibi bir şey aracılığıyla veya blogunuzdaki bir sayfa olarak çevrimiçi olarak güncel tutarsanız, hiç de şüpheli görünmez. Ayrıca, insanların ne yaptığımı bilmelerini istiyorum ki uygun fırsatlarla benimle iletişime geçebilsinler. İşimde sürekli mutsuz olduğunuz havası oluşturmaz. Geliştiricileri her zaman çevrimiçi bağlantı kurmaları ve bunu kullanmaları için işe yarayan bir yol bulmaya teşvik ediyorum. En doğal hissettiren etkileşim kurma paradigması da dahil olmak üzere, çevrimiçi ortamda neredeyse herkes için gerçekten bir şey var. Önemli olan, akranlarınızla bağlantı kurmanın bir yolunu bulmaktır. Böylece sahte bir cephe (takipçi kasma) için değil, gerçekten iyi yaptığınız şeylerle tanınırsınız.

Bu makaleyi yazılımda kariyer düşünen herkesle paylaşabilirsiniz. İleride paylaşacağım eğitimlerden ve makalelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen mail listesi formuna kayıt yapmayı unutmayın.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.