fbpx

Blog

Yazılımda Kariyerin Markalaşma İlkesi: Siyaset ve Din

Yazılımda Kariyerin Markalaşma İlkesi: Siyaset ve Din

Sosyal medya, her türlü düşünceyi ifade etmenizi imkan vermektedir. Çoğu geliştiricinin sayfalarında siyasi veya dini konulara girerek itibarlarını sabote etmek için kullandıklarını gördüm. Baştan belirteyim, siyasi veya dini görüş sahibi olmakta yanlış bir şey yok, bu tür tartışmalar sağlıklı ama yazılımla pek alakası yok! Ve onu yazılımla karıştırırsanız, farklı bir görüşe inanan bir grup insanı kendinizden uzaklaştıracaksınız.

Yıllar boyunca geliştiricilerin blogların da politik bir şey hakkında konuştuklarını fark ettim. Onlara tavsiyem, ya siyasi ya da dini şeyler yapabilecekleri ikinci bir blog açmaları ya da bunu teknik bloglarından tamamen uzak tutmaları oldu. Son seçimlerin çoğu, oy oranları açısından birbirine yakındı, bu da genellikle herhangi bir siyasi yorumla okuyucu kitlenizin yarısını kızdıracağınız anlamına geliyor. Böyle bir şey yapmanız gerekiyorsa, onu teknik içeriğinizden tamamen ayrı tutun. Bu, yüz yüze görüşmeler açısından da geçerlidir. Birlerinin size inandığını varsaymak tehlikelidir. En azından teknik markanız bağlamında siyasi ve dini görüşleri kendinize saklamanızı tavsiye ederim. Kendiniz gibi düşünen insanların içine girdiğinizde çeşitlilik azalır ve fikir olarak fakirleşirsiniz. Çevrenizdeki çeşitliliği azaltmak pahalı bir tercih olacağını aklınızdan çıkartmayın.

Özetlersek

İtibarınızla ilgili sonuç şudur, algı gerçektir, en azından kısa vadede. Markanız, konuşmalarınız ve çevrimiçi varlığınız, bu algıları şekillendiren şey budur. Başarılı geliştiriciler bunun farkındadır ve itibarlarının doğru olduğundan emin olmak için adımlar atarlar. İnsanların gözünde bir itibarınız zaten vardır. Önemli olan bunun sizi iyi temsil etmesini sağlayacak yeteneğe sahip olmanızın gerekliliğidir.

Bu yazımızla yazılımda kariyerin markalaşma ilkesini tamamladık. Bir sonraki bölüm olan etkileşimler ilkemiz ile devam edeceğiz

Eğer henüz okumadıysan bir önceki makaleyede markalaşma ilkesinin sosyal medya başlıklı konusundan bahsetmiştim. Burayadan erişebilirsin.

Bu makaleyi yazılımda kariyer düşünen herkesle paylaşabilirsiniz. İleride paylaşacağım eğitimlerden ve makalelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen mail listesi formuna kayıt yapmayı unutmayın.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir