fbpx

Blog

Yazılımda Kariyerin Markalaşma İlkesi: Ağ Oluşturma

Yazılımda Kariyerin Markalaşma İlkesi: Ağ Oluşturma

Eğer henüz okumadıysan bir önceki makaleyede markalaşma ilkesinin kişisel marka başlıklı konusundan bahsetmiştim. Burayadan erişebilirsin.

Çoğu zaman geliştiriciler, ağ oluşturmayı daha kahverengi burunlu (bkz. https://eksisozluk.com/burnu-kahverengi-olanlar–2939364 ) olarak görürler. Çünkü bazı insanlar bu fikri bu şekilde kötüye kullanır. Dışarıda kavramı kötüye kullanan insanlar olduğu doğrudur. Ancak bazı insanlar bunu yaptığı için ağ oluşturmayı reddetme hatasına düşmeyin. İnsanların masaya ne getirdiğinizi anlayabilmesi için ne yaptığınızı iletmek önemlidir. Ve ağ oluşturma hakkında konuştuğumda, örneğin çevrimiçi yerine şahsen toplantılara katılmaktan bahsetiyorum. Öğle yemeğine ve iş sonrası öğrenme oturumlarına, yerel kullanıcı gruplarına, buluşmalara ve diğer canlı etkinliklere katılmaktan bahsetiyorum. İnsanlarla tanışmak, kariyerinizde yeni fırsatlar bulmanın anahtarıdır.

İnsanlar kim olduğunuzu veya ne yaptığınızı bilmiyorlarsa, sizi asla kendileri için çalışmanız için işe almayacaklar. İşe alım görevlileri gibi resmi kanallar yardımcı oluyor, ancak sonuçta dahil olduğum fırsatların çoğu mevcut ilişkiler yoluyla geldi. Müthiş bir görüşmeci değilseniz ve öyle olmadığınızı biliyorum. Özellikle çekirdek ekibinizin dışında diğer geliştiricilerle nerede ve nasıl bağlantı kuracağınızı çok düşünmelisiniz. Bunu kötüye kullanan kişiler tarafından kapatılmayın. Bunun yerine ilgi alanlarınızı paylaşan diğer geliştiricilerle bağlantı kurduğunuzdan emin olmaya odaklanın. Ayrıca çevrenizdeki insanlardan öğrenmek hakkında söylenecek bir şey var. A kalite insanlarla beraber olursanız A kalite olmaya devam edersiniz. Ama B ve C kalite insanlarla olmaya başlarsanız A kalite olamazsınız. Diğer geliştiricilerle takılırken muhtemelen çok şey öğreneceksiniz. Çevrenizdeki insanları taklit etmek insan doğasıdır ve geliştiricilerle, özellikle de kariyerlerini büyütmekle ilgilenenlerle birlikte olmak çok iyidir. Başarılı geliştiriciler nadiren bütün gün kendi küplerinde saklanırlar. Diğer geliştiricilerle bağlantı kurmak, yazılımda daha iyi bir kariyer için önemli bir bileşendir.

Bu makaleyi yazılımda kariyer düşünen herkesle paylaşabilirsiniz. İleride paylaşacağım eğitimlerden ve makalelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen mail listesi formuna kayıt yapmayı unutmayın.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.