fbpx

Arama Motoru Geliştirme

Arama Motoru Geliştirme

Etrafımızda o kadar çok bilgi var ki istediğimiz zaman Google!a girip bulabiliyoruz. Fakat iş şirket içi bilgiye gelince istediğimizi arayıp bulmakta gerçekten zorlanıyoruz. Bu bilgiyi müşterimize sunmamız gerektiğinde (örneğin aradığı ürünü bulabilmek gibi) sınıfta kaldığınız kabul edebilirsiniz.

Nereden çıktı şimdi bu arama motorunuz diyenler olabilir. Size şöyle açıklayalım. Bir işletmenin nihai mal varlığı kazanmış olduğu aslında veridir. Şirket herşeyini kaybedebilir ama elinde verileri duruyorsa hızlı bir başlangıç ile sahneye geri dönecektir. İşte herşeyini kaybetme korkusu her şirkette vardır. Bunu yaşamadan önce elinizdeki verinin kıymetini bilmeniz ve onu kullanmanız gerekmektedir.

Zaten sunduğunuz hizmetleri, ürünlerin bilgilerini yazıştığınız mailleri ve daha birçok bilgiyi pek çok bulut firması ile paylaşıyorsunuz. Onlar bu bilgileri işleyerek işletmelerini büyütüyorlar. Sizden aldıkları bilgiyi sizlere para ile satmaları ayrı bir ironi konusu. Peki siz ne yapacaksınız?

Bunları örneklerle açıklamak zihninizde görselleştirmek için daha kolay bir yöntem olacaktır.

Ürünlerinizi/hizmetlerinizi listelediğiniz bir siteniz olsun. Gerekli her veriyi çok muntazam bir şekilde girdiğiniz, bir sürü ürününüzün olduğu bir e-ticaret sitenizi hayata geçirmişsinizdir. Ama sizin vitrininize koyabileceğiniz ürün sayısı sınırlıdır. Tabi ki insanlarında sabrı sınırlıdır. Sayfa sayfa aradığı ürünü bulmak için vaktini harcamak istemeyecektir. Hızlı bir şekilde arama bölümüne ne istiyorsa yazacaktır. Bilinçli bir tüketici bu şekilde ilerleyecektir. Köklü e-ticaret sitelerinde buna nasıl dikkat ettiklerini görmüşsünüzdür zaten sitenin en başında arama çubuğu koyarlar. Kullandığınız tarayıcıda bile adres çubuğu aslında bir arama çubuğudur. Peki müşteri arama yaptığında istediği ürünü bulamaz ise ne olacak. Tabi ki kaçar! İşte bu noktada neyi arayıp ta bulamadı veya neyi arayıp ta buldu bunu bile tespit edemiyorken, ürünün sepete atılıp satın alma sürecine girebilmekten bahsetmiyorum bile.

Veya şirketinizin bir sürü doküman saklaması gerekmektedir. Dokümanlara verdiğiniz numaralar veya tarih ile bulmak kolay. Ama işe bu dokümanların içinden nokta atışı istediğinizi de mümkün gözükmüyor değil mi?

Zamanın önemli olduğu bir çağdayız, arama motorları her yerde iş ara iken, ürün ararken, bilgi arar iken, vergi borcunuzu bile ararken kullandığınız bir araçtır. Hayatımızın bir parçası haline gelmişken sizde bu gelişmelerin arkasında kalmamalısınız.

Nasıl yardımcı olabilirim?

Uzmanına sormak istediğin bir soru olduğunda benimle iletişime geçebilirsin. Sana yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.