fbpx

Makine Öğrenimi

Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka

Yapay zeka ve makine öğrenmesi, mikroçipler piyasa sürülmesinden bu zamana kadar ulaşılan yeniliklerden biri olarak kabul görmüştür.

Günümüzde, makine öğrenmesinin farklı açılardan kullanım alanları olduğunu söyleyebilirim. Bilgi odaklı global iktisatlarda özellikle bunun böyle olduğu net olarak örneklendirilmiştir. Bilgiyi odağına almış ekonomilerde dijital dönüşüm alanında çok farklı ihtiyaçlar oluşmaktadır.

Aslında, Amazon, Apple, Netflix, Google, Microsoft, Facebook ve Tesla gibi tüketici sektöründeki liderler bu teknolojileri yaygın olarak kullanmakta hatta aralarından bazıları yapay zeka yazılımları için gerekli API ları kendileri geliştirip open source olarak yayınlamaktadır.

Birçok şirket, piyasada rekabet baskısı altındadır.

Pek çok endüstride makine öğrenmesi algoritmalarına talep her gün artan parabolik eğri şeklinde gözlenmektedir.

Makine öğrenimi ile ilgilenen mühendisler, tahminleri yapan ve verideki yapıları tanımlayan istatistiksel modeller oluştururlar. Ana amaç, girdi olarak gelen bilgileri alan ve geliştirdiği model yapısı ile sonuçları tahmin etmek için kullanabilen algoritmalar yığınıdır.

Makine öğrenimi ve yapay zeka şirketlerin, tatmin duygusu yüksek müşteri kitlesi oluşturabilmek için kaliteli hizmet sunmalarını sağlar. Günümü de bunu kısmen müşteri hizmetleri temsilcilerinin sorulara verebileceği (istisnai durumlar dışında kalanlar hariç) cevaplarda görmekteyiz. Bazen rutinin dışında çalışan algoritmalar ile de gelişmiş bir iletişim sağlayabilmektedirler.

Değişen ihtiyaçlar, rekabetin şiddetlenmesi neticesinde piyasaya istediği teknolojik yeniliği verebilmek adına makine öğrenmesi danışmanlığını vermeye başlamış bulunmaktayım.

Hizmet verdiğim iş büyüklüklerinde, küçük veri bilimi uygulamalarından, sanayi tipi işletmelere ölçeklenebilir, kapsayıcı çözümlere kadar uzanmaktadır. Veri bilimi ile ilgili verdiğimiz danışmanlık müşteriye özel olarak geliştirilip sorunu çözen bir çözüm geliştirmektir.

Nasıl yardımcı olabilirim?

Uzmanına sormak istediğin bir soru olduğunda benimle iletişime geçebilirsin. Sana yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.