fbpx

Büyük Veri ve Raporlama

Büyük Veri ve Raporlama

Elinizdeki veri her geçen gün artmaktadır. Ama bu verinin altın kadar değerli olduğunu yeni fark eden kişi sayısı o kadar artmamaktadır. Birçok işletme çok büyük yatırımlar yapmasına rağmen bu altın madenini daha yeni ortaya çıkarmakta fakat bu veriyi işleyerek değer katmakta zorlandığını görmekteyim. Büyük şirketler bu durumda başa çıkmaya çalışırken kobi seviyesindeki işletmelerin farkındalık açısından daha zayıf kaldığını görmekteyim.

Bilginin değerini bilmek rakiplerinizin arasından sıyrılıp geçmek günümüzde kritik öneme sahiptir. Veri bir işletmenin nihai sermayesidir. Bu sonuca ulaşmak için o kadar çok maliyete katlanmanıza rağmen, bu sonucu değerlendirmek için bir o kadar daha uzakta olmak zorunda değilsiniz.

İşletmenizin büyümesine karlılığını arttırmasına verilecek iş kararlarını geliştirmeye ve bunları hızlandırarak otomatikleştirmeye ihtiyacınız vardır. İşte tüm bunlardan dolayı, varolan verilerinizin değerini ortaya çıkartmak, işleyip kalitesini arttırmak ve buna dayalı başarılı ilk sonuçları elde etmek için analitik akıllı otomasyonu olan bir temel'e ihtiyacınız var.

Yol gösteren bir veri yük değildir.

Büyük verinizin madenciliğine başlamadan evvel bu verilerin depolanması işlenmeden hemen önce temizlenmesi akabinde analizi ve raporlama için görselleştirilmesine ihtiyacınız vardır.

Veri Stratejinizi Planlayın

Hala daha şirketlerin bir veri stratejisi elinde bulundurmuyor. Yeni teknolojileri, yeni yönelimleri anlamakta ve bunlar için yeni projeleri oluşturamıyorken doğru teknolojileri seçmelerinde zaten mümkünat yok.
Kurumsal veri stratejilerini belirlemiş şirketler verilerini nasıl toplayacağını, saklayacağını, yöneteceğini, paylaşacağını ve nasıl kullanacağı konusundaki vizyonlarını net bir şekilde belirlemişlerdir. Stratejilerinin spesifik ve uygulanabilir olması gerektiğinin farkındadır değişen şartlara göre kolayca mevcut yapılarına adapte edebileceklerdir.
Bir şirketin veri stratejisi vizyonu, veriyi anlamaları yönünde ki giriş çalışmasıdır. Elde edeceğiniz grafikler, tablolar, raporlar ve bunların çıktıları büyük resmin oluşmasının bir sonucudur.
Mevcut yapınızda bir veri yığını varsa ve bu yığını anlamlı sonuçlara üretmek istiyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz. Veri yapınıza uygun modellemeleri yapmak için nasıl bir yol izleyeceğimiz hakkında tecrübemden faydalanabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabilirim?

Uzmanına sormak istediğin bir soru olduğunda benimle iletişime geçebilirsin. Sana yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.