fbpx

Blog

Yazılımda Kariyerin Kişisel Gelişim İlkesi: Kurs Düzeltme

Yazılımda Kariyerin Kişisel Gelişim İlkesi: Kurs Düzeltme

Eğer henüz okumadıysan bir önceki makaleyede kişisel gelişim ilkesinin planlar yapmak başlıklı konusundan bahsetmiştim. Burayadan erişebilirsin.

Kariyerine Agile Ayarı

Herhangi bir Çevik geliştirme yaptıysanız, muhtemelen doğru bir rota izleyebilmeniz için bunun sürekli konuşmalar olarak özetlenebileceğini biliyorsunuzdur. Şelale geliştirme, somut bir gereksinim yaratmak ve ardından onu yaratmak için yola çıkmakla ilgilidir. Tabii ki hataları düzeltmek için gerçekten iyi bir mekanizma sağlamıyor. Agile, biriktirme listesinden küçük bir kepçe çıkarmanıza, bunları oluşturmanıza ve ardından gerektiği gibi değerlendirip ayarlamanıza izin verir. Kariyeriniz de aynı düşünceden faydalanmaktadır.

Kariyerimde uzun aylar süren birkaç projeye kafa yorduğum olmuştu. Sonrasında yayına başladığımda yepyeni bir teknoloji dalgası ortaya çıkmıştı ve biz geride kalmıştık. Burada olduğu gibi her zaman nereye gittiğinize dikkat etmeniz gerekir.

Çiftçilik Zor Zanaattir

Kendinize bir bakın, aynı proje üzerinde birkaç yıldır çiftçilik mi yapıyorsunuz? Son 12 ayda ne gibi yeni şeyler öğrendiniz?

Ne kadar geliştiğimi ve öğrendiğimi görmek için son 12 ayıma, son 5 yılıma ve son 10 yılıma dönüp baktığımda, her zaman yükselen bir değer buluyorum. Bu bana kendi yörüngem hakkında harika bir fikir veriyor ve önümüzdeki 12 ayı, nasıl geçireceğimi düşünmeme yardımcı oluyor.

Bu soruyu kendinize sormaktan vazgeçmeyin. Ben beş yıl önce neredeydim? Eğer kendinizi sürekli geliştiriyorsanız, bu çok faydalı bir 5 yıl geçirmişsiniz demektir. Tam tersine, eğer beş yıl önce bulunduğunuz yerde sabit bir şekilde iseniz, muhtemelen kariyerinizde ilerlemiyorsunuzdur. Şimdi bulunduğunuz yerden memnunsanız ve bunu devam ettirecek güvenceniz varsa sorun değil. Ancak bu şekilde devam ettiğinizde, 1 yıl sonra bu zamanlarda, 5 ve 10 yıllık değerlendirmenizi tekrar yapmanızda fayda görüyorum.

Gerçekten ilerliyor musunuz, yoksa sadece her gün aynı şeyi yaparak ilerlediğinizi mi düşünüyorsunuz? Bu cevaba göre, önümüzdeki 12 ay içinde günümüze uyum sağlamak için ne yapmanız gerekiyor? Yılda en az bir kez kendinize aynada bakmak, ve doğru rotayı çizmek için zaman ayırmalısınız. Bu, yazılımda daha iyi bir kariyere sahip olmanın bir başka önemli bileşenidir.  

Bu makaleyi yazılımda kariyer düşünen herkesle paylaşabilirsiniz. İleride paylaşacağım eğitimlerden ve makalelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen mail listesi formuna kayıt yapmayı unutmayın.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir